Lashing Hizmetleri

Lashing ( Yük Sabitleme ) için endişelenmenize gerek kalmadan değerli eşyalarınızı sabitlemek, paketlemek, hasarsız teslimatı sağlamak için bir yol mu arıyorsunuz?AND size yardım etmek için uzmanlaşmış kadrosuyla hizmetinizde.Uygulamalarımız uluslararası standandartlara ve belgelere sahip ekipmanlar ile sağlanmaktadır.Yüklerin bağlama kuvvetlerinin hesaplanması sırasında TS EN 12195-2 standartlarını uygulamaktayız.Bunu doğru güvenlik çözümü olarak görüyoruz. Amacımız yükün varış noktasına güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak.

Lashing Hizmetlerinin Alınması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüklerin gemi ve konteynerlere yüklenip istiflenmesi sırasında yapılacak LSD (Lashing, Securing, Dunnage : Bağlama, Emniyete Alma, Destekleme) uygulamasının en önemli ayağı hiç şüphe yok ki uygulamayı yapacak olan firmadır.Amaç nakliye sırasında malların güvenliğini sağlamak olduğuna göre ilk bakılacak şey uygulayıcı firmanın güvenilirliği olmalıdır.

Ülkemiz kanunlarına göre LSD hizmeti verecek bir firmanın uyması gereken koşulları kısaca şöyle özetleyebiliriz.

·         Türk mevzuatına uygun bir şirket veya iktisadi işletme statüsüne sahip olması,

·         Çalışan personellerinin Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Lojistik Elemanı belgesine sahip olmaları,

·         Ticaret Odası üyesi olması,

·         Kuruluş mevzuatında veya ana sözleşmesinde yük sabitleme faaliyetinin belirtilmiş olması,

Bunun yanında konu firmanın kurumsal bir alt yapı kurmuş olması, uygun referanslarının bulunması, tecrübesi, hizmet kalitesi, sürekliliği ve talepleri yerine getirme hızı gibi faktörler uygulamacı firma seçimi sırasındaki önemli etkenlerdir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da Gözetim ve Denetimini yapan firmalar ile hiç bir organik bağılılığının olmamasıdır. Bu konu hem iş etiği açısından hem de güçler ayrılığı ilkesi bakımından olmazsa olmaz kurallardan biridir.

LSD Uygulamaları kesinlikle uluslararası standartlara ve belgelere sahip ekipman ile yapılmalı; UN-Lashing (Söküm) sırasında ayıklanan ikinci el ürünler kullanılmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta özellikle açık yüklerde ulaşması ve çalınması çok kolay olan; pek çok farklı amaç ile her yerde kullanımı mümkün olan SPANZET tabir edilen polyester kayış aparatlarının tercih edilmemesi olacaktır. Aksi taktirde Fabrika sahasında 10-15 SPANZET kullanılarak sabitlenen bir ürününüzün daha ön taşıma aşamasında limana varana kadar Spanzet’lerinin pek çoğunun çalındığına dolayısı ile malınızın sabitleme güvenliğinin ortadan kalktığına şahit olmanız hiçte şaşırtıcı olmayacaktır.

LSD uygulaması sırasında uyulması gereken standartları şöyle özetleyebiliriz ;

·         Yük bağlama kuvvetlerinin hesaplanması sırasında TS EN 12195-2 standartlarına uyulmalıdır,

·         Üzerinde gergi mekanizması ve kancaları olan Textile Webbing (tekstil dokuma) sabitleme ürünleri TS EN 12195-2 standardını sağlamalıdır. Üzerinde gergi mekanizması ve kancaları olmayan düz halatlar ilgili standardın 6.3 maddesinde belirtilen kriterlere uygun olmalıdır.

·         Üzerinde gergi mekanizması ve kancaları olan Textile Webbing (tekstil dokuma) sabitleme ürünleri TS EN 12195-2 standardında belirtilen işaretleme kriterlerini sağlamalıdır. Üzerinde gergi mekanizması ve kancaları olmayan düz halatlarda işaretleme aranmaz.

·         Steel Wire Ropes (Çelik Tel Halatlar) sabitleme ürünleri TS EN 12385-4+A1 standartlarını sağlamalıdır.

·         Dunnage Wood (Destekleme ağaçları) ISPM-15 standardına göre ihraç edilen ürün ne olursa olsun, her türlü ahşap ambalaj malzemesi (kalınlığı 6 mm.den az olanlar hariç olmak üzere palet, sandık, kasa, takoz vb.) işlemden geçirilmiş (ısıl işlem veya metil bromür fümigasyonu) ve işaretlenmiş olmak zorundadır. Isıl işlem veya metil bromür fümigasyonu ile işaretleme ancak yetkili firmalar tarafından yapılabilmektedir.

 

Son yıllarda sektörde Lashing uygulaması pazarlayan pek çok yeni oluşum doğmuştur. Büyük çoğunluğu çantacı diye tabir edilebilecek bir çanta, bir cep telefonu ve bir iki yevmiyeli işçi ile hizmet veren bu oluşumlar doğal olarak hiç bir standardı dikkate almayan sadece fiyat rekabeti esasları ile hizmet sunan yapılardır. Gerek malınızın emniyeti gerekse karşılaşabileceğiniz mali ve yasal sorunları düşünerek LSD uygulamalarınızda yukarıdaki kriterlere uygun hizmet veren kuruluşları tercih etmeniz; kesinlikle bakanlık onaylı bir gözetim firması tarafından tanzim edilmiş Lashing Uygunluk Sertifikası veya Gözetim raporu talep etmeniz en doğru tercih olacaktır.